Keď RTVS láme paragraf

Autor: Radovan Gondžúr | 23.1.2015 o 16:32 | (upravené 25.1.2015 o 14:15) Karma článku: 10,98 | Prečítané:  2493x

Udalostí posledných dní len potvrdzujú narastajúcu nervozitu odporcov blížiaceho sa referenda o rodine (prvého občianskeho referenda v histórii SR) vyhláseného na 7.2.2015.

Čerešničkou na torte je neodvysielanie gréckokatolíckej liturgie v Rádiu Regina. RTVS sa nepáčilo, že kňaz počas kázne spomenul tému ochrany rodiny a s tým súvisiace referendum. To nepochybne vyvolalo vlnu kritiku zo strany Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na čele s jej najvyšším predstaviteľom prešovským arcibiskupom - metropolitom Mons. Jánom Babjakom.

RTVS na svoju obranu argumentuje tým, že koná len v rámci medziach zákona a v súlade so smernicou generálneho riaditeľa RTVS vydanou pre účely vysielania pred referendom.

Nie som mediálny analytik. Nepracujem v žiadnom médiu. Zaujala ma však právna argumentácia niektorých predstaviteľov verejného života, no najmä samotnej RTVS. Tak si ju rozmeňme na drobné:

Smernica uvádza, že „Zákon č. 564/1992 Zb. o spôsobe vykonania referenda v znení neskorších predpisov teda nijakým spôsobom nerieši volebnú kampaň (pravdepodobne tým myslia referendovú kampaň – pozn. autora) v elektronických médiách ani ďalšie otázky vysielania v období pred konaním referenda. Je preto potrebné aplikovať všeobecnú právnu úpravu“, pričom sa RTVS odvoláva na zákon č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii, ktorý zakazuje vysielanie politickej reklamy.

Podľa zákona je politickou reklamou „verejné oznámenie určené na a) podporu politickej strany, politického hnutia, člena strany alebo člena hnutia alebo kandidáta, prípadne v ich prospech pri volebnej kampani alebo pri referendovej kampani, b) popularizáciu názvu, značky alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta".

Podľa ústavy máme zaručenú slobodu myslenia a náboženského vyznania a každý má právo verejne prejavovať svoje zmýšľanie. Tieto základné ľudské práva a slobody možno obmedziť len zákonom a to len v prípade, ak to je nevyhnutné na ochranu verejného poriadku, zdravia a mravnosti alebo práv a slobôd iných.

Podľa môjho názoru v danom prípade nedošlo zo strany gréckokatolíckeho kňaza k politickej reklame, keďže nenabádal k podpore konkrétnej politickej strany či politika; hoc sme v období referendovej kampane, avšak tá nie je regulovaná zákonom v takom rozsahu, ako je tomu pri volebnej kampani. Rovnako tým nebol narušený verejný poriadok, ohrozené zdravie, mravnosť či práva a slobody iných. Ibaže by niekto za také narušenie či ohrozenie považoval verejnú zmienku o referende a o téme ochrany rodiny.

Predsa len samotné otázky referenda boli „odobrené“ ústavným súdom a referendum právoplatne vyhlásené prezidentom SR. Preto podpora referendových tém je v plnom súlade s ústavou.

Obmedzovanie náboženskej slobody viedlo v minulosti vždy k obmedzovaniu slobody ako takej. A to by snáď nechceli ani odporcovia referenda. Alebo sa mýlim?

 

Správa z tlačovej konferencie GKC.

Stanovisko RTVS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?