Ako voliť a nedostať pokutu? Praktické rady voličom.

Autor: Radovan Gondžúr | 25.11.2015 o 15:42 | (upravené 26.11.2015 o 12:38) Karma článku: 4,51 | Prečítané:  613x

Slovensko po prvýkrát otestuje nové volebné zákony. Až prax ukáže, v akej miere prispejú k zvýšeniu kvality demokratického prostredia. Dlho čakať nemusíme, 5. marec sa blíži.

Na Slovensku máme od 1. júla 2015 účinné nové volebné zákony. Okrem toho, že parlament zjednotil doterajšiu právnu úpravu volieb do jedného zákona (pre každý druh volieb platil pôvodne samostatný zákon), stanovil konkrétne pravidlá pre vedenie volebnej kampane, za porušenie ktorých bude možné uložiť sankcie. Zároveň boli zavedené pokuty pre "neposlušných" voličov.

Voľba v mieste bydliska

Číslo volebného okrsku a miesto určenej volebnej miestnosti vám oznámi obec (každej domácnosti) najneskôr 25 dní pred voľbami (t.j. do utorka 9.2).

Voľba v "cudzom" okrsku - Hlasovací preukaz (§ 46)

V prípade, že sa v deň volieb nebudete zdržiavať v obvode svojho volebného okrsku, môžete hlasovať v ktoromkoľvek inom volebnom okrsku, avšak až po predložení hlasovacieho preukazu .

O vydanie hlasovacieho preukazu môžete požiadať obec

  • osobne, prípadne prostredníctvom splnomocnenej osoby (najneskôr v piatok 4.3. v úradných hodinách), alebo
  • písomne, doručením žiadosti (list alebo email, najneskôr 15 pracovných dní pred voľbami, t.j. do pondelka 15.2.).

Voľba poštou

V prípade, že sa v deň volieb budete zdržiavať mimo územia SR alebo nemáte trvalý pobyt na Slovensku, avšak ste občanom SR, môžete využiť možnosť voliť poštou.

  • Ak nemáte trvalý pobyt (§ 59), je potrebné doručiť žiadosť (list alebo email) ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní pred voľbami (t.j. piatok 15.1.).
  • Ak nebudete na Slovensku (§ 60), je potrebné doručiť žiadosť (list alebo email) obci trvalého pobytu najneskôr 50 dní pred voľbami (t.j. piatok 15.1.).

Pokuta "neposlušnému" voličovi

Každý z prítomných vo volebnej miestnosti je povinný rešpektovať pokyny predsedu, prípadne podpredsedu okrskovej komisie (§ 26) a každý volič je povinný vhodiť nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do schránky na to určenej; ak volič hlasuje do prenosnej volebnej schránky, je povinný ich znehodnotiť pred členmi komisie (§ 24 ods. 10).

Ten, kto nerešpektuje pokyny, alebo nevhodí nepoužité hlasovacie lístky do určenej schránky, dopustí sa priestupku a bude mu uložená pokuta 33 eur.

Pokuta za porušenie moratória (§ 20)

Volebné moratórium začína od polnoci zo stredy na štvrtok predo dňom konania volieb. Uvedený čas moratória platí pre každé voľby. V nadchádzajúcich parlamentných voľbách to bude 3. marca.

Kto v čase moratória na verejne prístupnom mieste propaguje politickú stranu alebo kandidáta, napr. slovnými prejavmi, vylepovaním plagátov, rozdávaním volebných propagačných materiálov alebo iných vecných darov, bude mu uložená pokuta od 300 do 1 000 eur.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?